Spotkanie autorskie z Panem Sławkiem Gortychem.
W czwartek 14 listopada 2024 r. gościliśmy w Zdrojotece Pana Sławka Gortycha- autora bestsellerowych kryminałów i wielkiego miłośnika Karkonoszy, których sekrety, związane z nimi legendy i historie zgłębia od najmłodszych lat. Poza tym stomatologa z wykształcenia i pasji oraz autora bloga „Zagubiony w Karkonoszach. Z pisarzem rozmawiał Jędrzej Steckiewicz, prowadzący bloga literackiego „Na szerokim marginesie”. Sławek Gortych fabułę swoich powieści osadza w Karkonoszach. Inspirację do swojej twórczości czerpie z wędrówek po górach, a także rozmów z ich mieszkańcami. Wnikliwie wyszukuje szczegóły z życia dawnych mieszkańców, zbiera informacje od rodzin, co powoduje, że jego historie są autentyczne i niesamowicie wciągające.Licznie zgromadzona publiczność dowiedziała się m.in. skąd wziął się pomysł na osadzenie akcji powieści w karkonoskich schroniskach, kto stał się inspiracją do stworzenia głównych bohaterów , jak wygląda warsztat pracy pisarza, jakie są plany literackie, co lubi autor, a czego nie znosi, czy będzie ekranizacja „Schronisk” , jakie są plany na przyszłość. Przede wszystkim zaś było lekko i dowcipnie, o czym świadczyły salwy śmiechu i gromkie brawa, a mieszkańcy otrzymali obietnicę, że Szczawno-Zdrój pojawi się w którejś z kolejnych powieści! Wielu uczestników skorzystało z możliwości zadawania pytań, zakupienia książek wraz ze specjalną pieczątką i dedykacją od autora oraz zrobienia wspólnego zdjęcia. Na koniec miłą niespodziankę przygotował Pan Jędrzej Steckiewicz, który rozdał wśród uczestników specjalnie przygotowaną gazetkę z książkami nawiązującymi do nurtu, w którym tworzy Pan Sławek Gortych oraz serialowymi i filmowymi perełkami z popularnych serwisów streamingowych. Serdecznie dziękujemy za fantastyczne spotkanie autorowi i prowadzącemu, a uczestnikom za przybycie.Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Spotkanie autorskie z Panią Sylwią Winnik.
W czwartkowe popołudnie 23 listopada 2023 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w murach naszej biblioteki Panią Sylwię Winnik –pisarkę i dziennikarkę osobę niezwykle sympatyczną, ciepłą, otwartą a zarazem skromną . Pani Sylwia Winnik Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową, jest autorką książek, m.in. „Dziewczęta z Auschwitz”, „ Dzieci z Pawiaka” „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”, „Kurierka z Tatr”. Podczas spotkania Autorka opowiadała o swoich książkach i zainteresowaniach, o sposobach docierania do źródeł, o tym, co stanowi dla niej priorytet w zawodzie pisarza. Autorka wyznała, że pisze książki emocjonalne i zdarza się jej przeżywać na nowo ludzkie historie. Podkreślała, że pragnie pisać prawdziwe historie o prawdziwych ludziach, ponieważ najpiękniejsze są właśnie te, które pisze samo życie.Autorka za pomocą prezentacji przedstawiła opowieść o Helenie Marusarzównie, jej rodzinie, kurierach tatrzańskich, ich działalności i losach w czasie II wojnie światowej.Bardzo dziękujemy Pani Sylwii za wspólne spotkanie, niezapomniane emocje i łzy wzruszenia. Z pewnością wszyscy, którzy uczestniczyli w nim z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wojennych opowieści, zdobyli wiele ciekawych, nowych informacji i z wielką przyjemnością będą sięgać po książki, wiedząc, ile pracy wkłada autorka w ich przygotowanie.
Wieczór autorski naszego gościa odbył się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki 2023. i został dofinansowany ze środków Instytutu Książki .
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Spotkanie autorskie z Panem Krzysztofem Krzyżanowskim.
W czwartek 9 maja 2024 r. w szczawieńskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Krzyżanowskim, który jest autorem książek, niezależnym dziennikarzem, organizatorem akcji badawczych i eksploracyjnych. Pasjonują go tajemnice Dolnego Śląska – regionu pełnego zagadek i ukrytych skarbów – od lat analizuje dokumenty, spisuje relacje świadków i bada ślady w terenie. Jest współautorem i autorem wielu opracowań z dziedziny historii górnictwa, poszukiwań i zagadek historycznych. Na spotkaniu opowiadał o swojej ostatniej książce pt. „Depozyt. Śledztwo w sprawie dziennika wojennego”. Aby dowiedzieć się więcej o sprawie tajemniczego „Dziennika” autor analizuje archiwa, rozmawia ze świadkami, a do czego doprowadzi to śledztwo można się dowiedzieć, czytając najnowszą książkę Depozyt. Słuchacze z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w ciekawe opowieści Krzysztofa Krzyżanowskiego, a po zakończeniu spotkania wyrazili swoje uznanie gromkimi brawami!!!
Spotkanie autorskie z Panią Joanną Lamparską.
W piątkowe popołudnie, 10 czerwca 2022 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z polską pisarką, autorką, podróżniczką, i dziennikarką Joanną Lamparską. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem zebranych a uczestniczyło w nim ponad 50 osób.
Bohaterka spotkania to polska dziennikarka, podróżniczka, z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy. Od lat zajmuje się rozwiązywaniem zagadek przeszłości- śledzi tajemnice Dolnego Śląska, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach, bierze udział w akcjach poszukiwawczych. Pełni funkcję oficjalnej ambasadorki największych atrakcji Dolnego Śląska, jest dyrektorką oraz inicjatorką Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ. Napisała kilkanaście książek, w tym wiele „przewodników innych niż wszystkie”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi Czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. Pani Joanna podzieliła się z zebranymi ogromną wiedzą dotyczącą Dolnego Śląska. W trakcie spotkania opowiadała o swojej pasji związanej z poszukiwaniem skarbów w dolnośląskich zamkach, posługując się kilkoma przykładami i pokazując zdjęcia, szczegółowo omawiała niezwykle ciekawe i mało znane historie zabytków z naszego regionu- pałaców i zamków, tajemnic przez nie skrywanych oraz zabytkach i dokumentach, które w zaginęły w okresie II Wojny Światowej. Spotkanie, które było częściowo sfinansowane przez Dyskusyjny Klub Książki, upłynęło w miłej atmosferze, a tematyka książek Joanny Lamparskiej zachęcała do zadawania pytań i szukania odpowiedzi na niewyjaśnione jeszcze zagadki dotyczące zaginionych skarbów. Uczestnicy spotkania mogli zakupić książki i zdobyć autograf autorki! Wieczór autorski odbył się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki i został dofinansowany ze środków Instytutu Książki .
Spotkanie autorskie z Panem Rafałem Jakubowskim.
W piątek, 3 czerwca 2022 r., w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Rafałem Jakubowskim, autorem książki p.t. „Od Karkonosza do Flinsa. Wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich”. Jest to pierwsza w Polsce analiza podań i legend sudeckich z perspektywy religioznawczej i etnograficznej, która odsłania pozostałości słowiańskich wierzeń, dawnych rytuałów oraz ludowych obrzędów na tym obszarze. Nawiązuje do słowiańskiej kultury ludowej i wierzeń przedchrześcijańskich. Na spotkanie przybyli miłośnicy historii, legend i podań Sudetów, a w szczególności Karkonoszy. Zebrani z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali Autora. Książka powstała na podstawie m.in. badań etnograficznych dotyczących zawartości podań sudeckich, które metodą porównawczą pozwoliły ukazać słowiańską kulturę, wierzenia, rytuały i obrzędy z czasów przedchrześcijańskich. Na koniec spotkania uczestnicy mogli zakupić książki z autografem autora.
Spotkanie autorskie z Panem Michałem Rusinkiem.
Michał Rusinek pracuje jako wykładowca w Katedrze Teorii Literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem wielu książek z zakresu retoryki. Działa na różnych płaszczyznach: pisze bajki, wiersze, układa limeryki, tłumaczy teksty z jęz. angielskiego. Jest autorem tekstów piosenek m.in. dla Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek. Przez wiele lat był sekretarzem polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, , teraz prowadzi jej Fundację.
Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze, z ogromną dawką humoru. Bardzo licznie zgromadzona publiczność wysłuchała rozważań na temat zabawnych pułapek językowych, które czyhają na nas na każdym kroku i w które wpadamy, nie zdając sobie często z tego sprawy i nie zwracając na nie uwagi w codziennym życiu.
Skąd się biorą błędy językowe, czyli pypcie na języku, czy język polski powinien być „czysty” bez zapożyczeń z innych języków, ile radości czytającemu mogą sprawić te zapożyczenia, jak to jest, gdy tekst reklamy czy piosenki pisze „szwagier” a nie profesjonalista i czy można zostać „twarzą butów”? O tym, jak romantyczna wyobraźnia może spłatać figla w zabawny opowiadał Michał Rusinek , sprawiając , że słuchacze doskonale się bawili. Mury naszej biblioteki dawno nie słyszały tak głośnych i szczerych wybuchów śmiechu.
Na koniec spotkania wszyscy mieli możliwość zakupienia książek i mogli zdobyć pamiątkowy autograf naszego znakomitego gościa oraz wykonać wspólnie z nim pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie zostało częściowo sfinansowane przez Instytut Książki, w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki.
Spotkanie autorskie z Markiem Perzyńskim
W piątek 18 .06.2021 r. w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Perzyńskim, który z żoną Anną Kurek Perzyńską jest współautorem niezwykle interesującej książki „Szczawno-Zdrój Skarby książęcego uzdrowiska” Szczawno-Zdrój jest w niej przedstawione jako miasto-fenomen, które zachowało urodę i atmosferę z czasów „złotego wieku kurortów”. Cuda natury, jakimi są miejscowe wody mineralne, dostały wspaniałą oprawę, a kurort zyskał opinię ośrodka miłości, zdrowia i urody. Po zakończeniu spotkania autor wpisywał dedykacje do zakupionych przez słuchaczy książek.
Spotkanie z Olgą Rudnicką 22 października 2020 r.
W czwartek 22 października gościliśmy w naszej bibliotece „ Słoneczną Dziewczynę” – Olgę Rudnicką , bardzo popularną i lubianą pisarkę, autorkę powieści kryminalnych , lekko zabarwionych „czarnym humorem”, a prywatnie – przesympatyczną i wyjątkowo pozytywną osobę. Ze względu na panującą sytuację w spotkaniu mogło wziąć udział tylko kilkanaście osób. Olga Rudnicka zadebiutowała powieścią „Martwe jezioro” w 2008 r. , mając wtedy niespełna 20 lat. Popularność zyskała również dzięki książkom o perypetiach sióstr Sucharskich „ Natalii 5” i „Cichym wielbicielu”, w którym podjęła problem stalkingu, czyli nękania, prześladowania drugiej osoby. Autorka podczas spotkania z dużą dawką dobrego humoru opowiadała o tym, skąd wziął się pomysł na pisanie i dlaczego pisze akurat kryminały, kto ocenia jej powieści i jak popularność wpłynęła na jej życie zawodowe i osobiste. Pani Olga uważa, że ma wybujałą wyobraźnią, dzięki której rodzą się pomysły na książki ale i różne lęki. Autorka przyznała się podczas spotkania, że boi się pytonów, dużych dworców kolejowych, skrzypiących, starych szaf, strychów, luster, a inspiracji i odpoczynku szuka z dala od cywilizacji. Nigdy nie myślała by zostać pisarką. Jako dziecko uwielbiała wymyślać niesamowite historie, owiane mrocznymi zagadkami. Takie miała również sny, które z czasem zaczęła spisywać i wkładać do szuflady, a później wykorzystywać w swojej twórczości.
Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery’ego Deavera. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również wielu ciekawostek i anegdot z życia pisarki – o przygodzie na wakacjach, planach na przyszłość, kiedy ukaże się nowa powieść , o tym jak lubi spędzać wolny czas i z kim, czy jej książki będą wydawane w innych językach i czy któraś z nich zostanie sfilmowana. Spotkanie i sama autorka wzbudziło ogromną sympatię uczestników, zakończyło się wspólnym ( z zachowaniem środków ostrożności!) pozowaniem do zdjęć i wpisywaniem autografów do książek.
Spotkanie sfinansowane zostało przez Instytut Książki, w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki.
Spotkanie z Marcinem Pałaszem
W oddziale dziecięco-młodzieżowym w dniu 12.10.2020 na Nocy Bibliotek gościliśmy Marcina Pałasza – autora książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Pan Marcin od pierwszej chwili zdobył sympatię dzieci i podzielił się ze wszystkimi swoim optymizmem. Podczas spotkania autor opowiedział, o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem i dlaczego na jednym tytule się nie skończyło. Mówił o tym, że pomysły na książki czerpie z życia codziennego, ze snów i z wyobraźni. Pan Marcin opowiedział też o swoim psie Elfie, którego przygarnął ze schroniska i ta historia stała się kanwą kilku książek bardzo lubianych przez młodych czytelników. Spotkanie było niesamowite. Dzieci co chwilę wybuchały śmiechem, słuchając o nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek.
Spotkanie z autorkami książki „My name is Woman…BiznesWoman”
W czwartek 8.10.2020 odbyło się spotkanie z autorkami książki „My name is Woman…BiznesWoman” – ?????ą ??????ą, ??????ą ????ł??ą, ??????ą ??????ń??ą, ??ł??????ą ????? ? ????ą ????????ą. Wieczór autorski bardzo ciekawie poprowadziła Monika Bisek-Grąz.W spotkaniu wziął udział burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk oraz radna powiatu wałbrzyskiego Ramona Bukowska. Zgromadzeni słuchacze z uwagą wysłuchali opowieści przedsiębiorczych Pań. Pięć przebojowych kobiet opowiedziałoo swoich drogach do biznesu, trudnościach, potknięciachi radościach. Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu Pawła Suczyńskiego i pięknej skrzypaczki Magdaleny Lenartowicz.