BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność na realizację zadań w latach 2024-2025
W dniu 04 – 05.11.24r.(poniedziałek i wtorek) w godzinach 10.30-14.00 odbędą się odbywać warsztaty filmowe.
29.10.2024 r.
12.10.2024 r.
Noc Bibliotek- Gra Wielkoformatowa (finał).
Pracownicy naszej biblioteki uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym prezentacji osobistej, które poprowadziła Pani Magdalena Ostolska.
Pod okiem fachowca mogłyśmy pracować nad prezencją, która niewątpliwie wpływa na kontakt
z Tobą- naszym czytelnikiem!
Szkolenie zrealizowane w ramach NPRCz 2.0
17.09.2024 r.
„Jak wykorzystać sztuki plastyczne w promocji czytelnictwa?”.
12 lipca 2024 r. (piątek) / 2 sierpnia 2024 (piątek)
Na zajęciach z rękodzielnictwa odbyło się szkolenie „Jak wykorzystać sztuki plastyczne w promocji czytelnictwa?”. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak można rozpocząć swoją przygodę z wyplataniem cudeniek z papierowej wikliny np. książki, motyle, wazony, a nawet obrazy znanych artystów. Szkolenie przebiegło w miłej atmosferze, zachwycone panie domagają się dalszego ciągu
W poniedziałek 3 czerwca w naszej „Zdrojotece” odbyła się konferencja dla bibliotekarzy, nauczycieli i animatorów kultury w ramach projektu Blisko.
17 maja 2024 r. (piątek)
Wizyta studyjna i wymiana doświadczeń w Bibliotece + Centrum Kultury w Czarnym Borze i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze. Dziękujemy za czas, dzielenie się pomysłami i gościnę Marcelinie Halaś, dzięki za szkolenie, energię i … cierpliwość.
Nasz projekt „Zdrojoteka- zbliża pokolenia” otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 000 zł i będzie realizowany w ciągu 2 lat.
Konkurs BLISKO – Biblioteka | Lokalność |Inicjatywy |Społeczność | Kooperacja | Oddolność – adresowany jest do bibliotek publicznych będących samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury oraz samorządowych instytucji kultury dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców oraz gmina miejska lub miasto na prawach powiatu do 100 tys. mieszkańców oraz pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych NCK oraz wydatków dokonywanych z tych środków.
Kluczowe cele konkursu:
- wzmocnienie czytelnictwa;
- włączenie nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacja społeczności lokalnych w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa;
- nawiązywanie i rozwijanie lokalnych partnerstw na rzecz wzmacniania roli bibliotek jako lokalnych centrów dostępu do wiedzy i kultury, jako tzw. „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną – przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku;
- podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek publicznych, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek.
Cele projektu „Zdrojoteka- zbliża pokolenia”
Głównym celem zadania jest wzbogacenie oferty kulturalnej biblioteki skierowanej do mieszkańców miasta i odpowiadającej na rzeczywiste potrzeby różnych grup pokoleniowych. Zadanie zakłada realizację wspólnych działań wielopokoleniowych, których celem jest integracja mieszkańców i uznanie (szczególnie przez młodsze pokolenia) biblioteki jako „swojego” miejsca. Miejsca umożliwiającego szeroko pojęte spotkanie z drugim człowiekiem, możliwość poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań związanych z literaturą, sztuką, muzyką, technologiami komunikacyjno-cyfrowymi, rękodziełem, sztuką filmową. Celem zadania jest również rozwijanie partnerstw poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz dzieleniu się swoimi doświadczeniami. W działaniach weźmie udział 11 partnerów, w tym bibliotekarze z bibliotek publicznych, szkolnych, uczniowie szkół podstawowych i średnich, nauczyciele, członkowie Stowarzyszenia Nowoczesny Senior.