Blisko

BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność na realizację zadań w latach 2024-2025
Co jeszcze wydarzyło się w BLISKO? Warsztaty filmowe przeprowadzone przez uczniów z : Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu,
w których wzięli udział seniorzy z: Stowarzyszenie Nowoczesny Senior.
Projekt „Zdrojoteka-zbliża pokolenia” dofinansowany przez MKiDN w ramach NPRCz 2.0
16.11.2024 r.
Relacja z premiery, która odbyła się w Noc Bibliotek. Powstanie Gry Wielkoformatowej to efekt warsztatów pokoleniowych. Oprócz pytań dotyczących historii miasta były zadania wokalno-aktorskie i sportowe. Dodatkową atrakcją były karty książki, które można było zdobyć, odpowiadając na pytania. W dobrym towarzystwie i przy słonecznej pogodzie ratowanie świata przed zagładą nie było takie trudne 🤭😉
@Fundacja Good Culture
2.11.2024 r.

W dniu 04 – 05.11.24r.(poniedziałek i wtorek) w godzinach 10.30-14.00 odbędą się odbywać warsztaty filmowe.

29.10.2024 r.

Takie inicjatywy tylko w naszym „Szczawnie”.
📝Projekt „Magiczny Zdrój” został zrealizowany dzięki wsparciu Programu BLISKO, prowadzonego przez Zdrojotekę, oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, co podkreśla jego edukacyjny i integracyjny charakter.
23.10.2024 r.
Kochani! Zapiszcie w kalendarzu tę datę, bo będzie się działo!😮
Na razie pozostajemy w klimacie pełnym niedopowiedzeń i tajemnicy, dlatego koniecznie obserwujcie wydarzenie, a my stopniowo będziemy przed Wami odsłaniać karty. Jedno jest pewne- każdy znajdzie tu coś dla siebie i nie będzie się nudził!
23.09.2024 r.

Pracownicy naszej biblioteki uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym prezentacji osobistej, które poprowadziła Pani Magdalena Ostolska.

Pod okiem fachowca mogłyśmy pracować nad prezencją, która niewątpliwie wpływa na kontakt

z Tobą- naszym czytelnikiem! ?

Szkolenie zrealizowane w ramach NPRCz 2.0

17.09.2024 r.

Kolejny dzień Warsztatów tworzenia Gry Wielkoformatowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Dziś wspólnymi siłami tworzyliśmy gry planszowe. Pomysły-świetne, a wykonanie-rewelacyjne. Uczestnicy stworzyli fantastyczne gry na naprawdę wysokim poziomie
W warsztatach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych ,,Energetyk” w Wałbrzychu, Zespołu Szkół
im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, seniorzy ze Stowarzyszenia ,,Nowoczesny Senior” oraz pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ,,Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu.
Serdecznie dziękujemy prowadzącym i uczestnikom za wspólną zabawę.
13.09.2024 r.
Za nami pierwszy dzień szkolenia i warsztatów tworzenia Gry Wielkoformatowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Pod okiem Aleksandry Surlej z Good Games uczestnicy przygotowali się do stworzenia swojej własnej gry w dniu jutrzejszym.
W warsztatach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych ,,Energetyk” w Wałbrzychu, Zespołu Szkół
im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, seniorzy ze Stowarzyszenia ,,Nowoczesny Senior” oraz pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ,,Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu.
Kto z Was jest ciekawy efektów?
12.09.2024 r.

„Jak wykorzystać sztuki plastyczne w promocji czytelnictwa?”.

12 lipca 2024 r. (piątek) /  2 sierpnia 2024 (piątek)

Na zajęciach z rękodzielnictwa odbyło się szkolenie „Jak wykorzystać sztuki plastyczne w promocji czytelnictwa?”. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak można rozpocząć swoją przygodę z wyplataniem cudeniek z papierowej wikliny np. książki, motyle, wazony, a nawet obrazy znanych artystów. Szkolenie przebiegło w miłej atmosferze, zachwycone panie domagają się dalszego ciągu

Następne szkolenie już wkrótce!

W poniedziałek 3 czerwca w naszej „Zdrojotece” odbyła się konferencja dla bibliotekarzy, nauczycieli i animatorów kultury w ramach projektu Blisko.

Spotkanie rozpoczęła Pani mgr E. Kramarczyk – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, dyrektor Policealnego Studium Animatorów SkiBa we Wrocławiu, a tematem była „Biblioterapia i możliwości jej zastosowania w pracy z seniorami.” W kameralnym gronie dyskutowaliśmy o funkcjach literatury, w tym o jej, kluczowym dla tematu spotkania, wymiarze terapeutycznym📚📕📗📘
Drugi niezwykle ciekawy temat „Jak rozpoznać i odpowiadać na potrzeby osób z niepełnosprawnością” szkolenie przeprowadzone przez Panią dr M. Ostolską – doktor nauk społecznych w dyscyplinie Pedagogika, adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Wykładowczyni opowiedziała, jak sprawić, żeby biblioteka była przyjazna i dostępna dla osób ze specjalnymi potrzebami. Bardzo ważną część stanowiły praktyczne ćwiczenia – odgrywanie scen i wcielanie się w określone role.
Serdecznie dziękujemy naszym prelegentkom za bardzo interesujące spotkanie🥰
Bardzo nam miło, że mogliśmy gościć przedstawicieli naszych partnerów :

17 maja 2024 r. (piątek)

Wizyta studyjna i wymiana doświadczeń w Bibliotece + Centrum Kultury w Czarnym Borze i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze. Dziękujemy za czas, dzielenie się pomysłami i gościnę Marcelinie Halaś, dzięki za szkolenie, energię i … cierpliwość.

Nasz projekt „Zdrojoteka- zbliża pokolenia” otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 000 zł i będzie realizowany w ciągu 2 lat.

Konkurs BLISKO – Biblioteka | Lokalność |Inicjatywy |Społeczność | Kooperacja | Oddolność – adresowany jest do bibliotek publicznych będących samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury oraz samorządowych instytucji kultury dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców oraz gmina miejska lub miasto na prawach powiatu do 100 tys. mieszkańców oraz pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych NCK oraz wydatków dokonywanych z tych środków.

Kluczowe cele konkursu:

  • wzmocnienie czytelnictwa;
  • włączenie nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacja społeczności lokalnych w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa;
  • nawiązywanie i rozwijanie lokalnych partnerstw na rzecz wzmacniania roli bibliotek jako lokalnych centrów dostępu do wiedzy i kultury, jako tzw. „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną – przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku;
  • podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek publicznych, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek.

Cele projektu „Zdrojoteka- zbliża pokolenia”

Głównym celem zadania jest wzbogacenie oferty kulturalnej biblioteki skierowanej do mieszkańców miasta i odpowiadającej na rzeczywiste potrzeby różnych grup pokoleniowych. Zadanie zakłada realizację wspólnych działań wielopokoleniowych, których celem jest integracja mieszkańców i uznanie (szczególnie przez młodsze pokolenia) biblioteki jako „swojego” miejsca. Miejsca umożliwiającego szeroko pojęte spotkanie z drugim człowiekiem, możliwość poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań związanych z literaturą, sztuką, muzyką, technologiami komunikacyjno-cyfrowymi, rękodziełem, sztuką filmową. Celem zadania jest również rozwijanie partnerstw poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz dzieleniu się swoimi doświadczeniami. W działaniach weźmie udział 11 partnerów, w tym bibliotekarze z bibliotek publicznych, szkolnych, uczniowie szkół podstawowych i średnich, nauczyciele, członkowie Stowarzyszenia Nowoczesny Senior.