2017-06-03 09:39:17

Wernisaż Marka Turkota

Wernisaż linorytów Marka Turkota

2 czerwca o godz. 17:00 miało miejsce otwarcie wystawy artysty  Marka Turkota „LINORYT”.

Pan Marek, który mieszka niedaleko Białegostoku pod Zambrowem, swoje prace wykonuje od 14 lat techniką linorytu, czyli techniką druku wypukłego. Jest amatorem, nie ukończył żadnej szkoły plastycznej. Pomysły  czerpie z natury i stwierdza, że najważniejszy w linorycie jest dobry pomysł, który następnie zostaje przeniesiony ołówkiem na podkład, czyli gumoleum. Od 2003 roku pan Marek regularnie bierze udział w międzynarodowych plenerach dla twórców niepełnosprawnych, organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Twórców Niepełnosprawnych „NIKE” z Białegostoku. Jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów plastycznych oraz zdobywcą nagród i wyróżnień, w tym wyróżnienia w XV Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Artystycznej, która miała miejsce 2011 roku w Warszawie, a zorganizowana została przez Fundację „Zdrowie Publiczne”. Podczas wernisażu artysta zaprezentował film, który nagrał w trakcie tworzenia swoich prac, przedstawiał również narzędzia- trzy dłuta o różnych końcówkach, wałek oraz gotowe matryce. Widzowie zadawali wiele pytań i z zainteresowaniem oglądali wystawę. Na spotkaniu obecny był burmistrz Szczawna-Zdroju pan Marek Fedoruk.

Linoryty można oglądać w bibliotece do 21. Czerwca.